A.P. Møller-fond donerer en milliard til folkeskolen

Bestyrelsen for A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal, bedre kendt som Almenfonden, donerer en milliard kroner til den danske folkeskole.A.P. Møller Fondens donation er en god nyhed, som vil styrke den udvikling af folkeskolen, der sker i de kommende år.
Helle Thorning-Schmidt (S)
Statminister
Fonden ønsker med donationen at markere 100-året for fondens mangeårige formand, Mærsk Mc-Kinney Møller.
"En endnu bedre folkeskole ligger fonden meget på sinde. En vellykket skolegang, hvor børnene lærer mest muligt, er helt central både for det enkelte barn og for Danmark som helhed. Børn og unge er Danmarks fremtid," siger formand i fonden, Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla, i en pressemeddelelse og fortsætter:
"Jeg er derfor glad for, at vi i fondens bestyrelse har besluttet at donere et beløb, der kan bidrage til at højne kvaliteten og understøtte den langsigtede udvikling af undervisningen i folkeskolen i hele Danmark."
I forbindelse med donationen på en milliard kroner siger statsminister Helle Thorning-Schmidt (S), at hun glæder sig over bidraget til at udvikle den danske folkeskole:
"Folkeskolen er hele Danmarks skole. Den er af afgørende betydning for de muligheder, som vores børn og unge får senere i livet. Regeringen har derfor med støtte fra et bredt flertal i Folketinget netop aftalt en reform, som vil gøre en god folkeskole bedre," siger hun og slutter:
"A.P. Møller Fondens donation er en god nyhed, som vil styrke den udvikling af folkeskolen, der sker i de kommende år."
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Man kan grine af Mælkemanden og Borgernes Parti. Men et andet parti kan have langt mere ubehagelige forbindelser
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne








































