Bertel Haarder: Det er rigtig dumt at gå med tørklæde, men det skal ikke være forbudt

Den såkaldte ”kommission for den glemte kvindekamp” har offentliggjort sine første ni anbefalinger til, hvordan man bekæmper negativ social kontrol i minoritetsetniske miljøer. Og et af de ni forslag har skabt særlig opmærksomhed, nemlig forslaget om at forbyde tørklæder i grundskolen. Ikke bare i folkeskolen, men også på friskoler.
Men et sådan forbud strider mod det grundtvigske frisind, mener Bertel Haarder (V), der som tidligere minister for både undervisning, integration og kirke har været igennem den debat før. Og han er stadig imod, at der lovgives specifikt på området.
”Jeg kan godt se alle problemerne ved, at nogle piger på grund af direkte eller indirekte pres fra deres familier om at se dydige ud, går med tørklæde uden at ville det. Men problemet ved at forbyde det er meget værre,” siger Bertel Haarder i et interview med Altinget.
Det er bedre at have nogle muslimer, der forbander deres ophav for tørklædet, end at have muslimer, der forbander staten, som berøver dem friheden
Bertel Haarder, MF, Venstre
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































