Bertel Haarder opgiver job som generalkonsul

Tidligere kulturminister Bertel Haarder opgiver nu jobbet som generalkonsul i Flensborg, som han var blevet tilbudt, efter han røg ud af regeringen.
Men beslutningen om at lade Bertel Haarder overtage Generalkonsulatet i grænselandet har skabt modstand. Og det får nu den tidligere kulturminister til at opgive jobbet, som han for få uger siden kaldte et drømmejob.
”Jeg troede, den tilbudte post var på vej til nybesættelse. Jeg glædede mig til at arbejde frem mod genforeningsjubilæet. Jeg er opvokset i Grænselandet. Jeg brænder for - og har alle forudsætninger for at synliggøre og arbejde for - mindretallene. Men posten er jo besat, og jeg vil ikke trænge mig på,” siger Bertel Haarder ifølge Jyllands-Posten.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































