
Jimmy Maymann stopper som bestyrelsesformand i TV 2 Danmark.
Det skriver mediet i en pressemeddelelse.
"Det har været og er en fornøjelse og et privilegium at sætte retningen for Danmarks største mediehus. TV 2 er kritisk demokratisk infrastruktur, og vores gennemslagskraft og betydning for danskerne er markant," siger han.
Han ønsker at fratræde stillingen ved TV 2 Danmarks generalforsamling i april 2024. Det har han meddelt kulturminister Jakob Engel-Schmidt (M).
Jimmy Maymann er netop starten i rollen som administrerende direktør for den rumænske spilvirksomhed Superbet.
"Jeg har sat enormt stor pris på vores samarbejde og på Jimmys oprigtige interesse i og mission om at videreudvikle dansk public service. Hans internationale udsyn og erfaring, teknologiske og digitale skarphed og kommercielle forståelse har været uvurderligt for TV 2," siger administrerende direktør Anne Engdal Stig Christensen.
Det er kulturministeren, der skal udpege den nye bestyrelsesformand samt den øvrige bestyrelse, som skal vælges ved generalforsamlingen 24. april 2024.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning






































