Bjarne Corydon i ny bog: Højere produktivitet er Danmarks nye ”store nødvendighed”

{{video:ID}}Efter aftale med Dansk Konkurrenceevneråd bringer Altinget kapitel 2 i bogen ’Hvorfor Danmark?’, der udkommer fredag 9. september som e-bog.
Dansk Konkurrenceevneråd har stillet sig selv en titanisk stor men samtidig helt akut opgave: At samle trådene i diskussionen om, hvordan vi i Danmark kan forny og accelerere vores unikke globale position, som et af klodens mest velfungerende samfund – i en verden under hastig forandring.
Som aktiv deltager i rådets diskussioner har jeg særligt hæftet mig ved tre paradokser, som går igen på tværs af meget forskellige problemstillinger - og som kun yderligere betoner behovet for en samlet tilgang til opgaven med at nyvurdere Danmarks konkurrencekraft.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































