Forsvarsminister: Vi har ammunition nok og "et af verdens bedste forsvar"

Der har ikke været tid til megen refleksion, siden Morten Bødskov 4. februar trådte ind på forsvarsministerkontoret på Holmens Kanal 9.
På Bødskovs femte arbejdsdag gik Forsvaret op i det højeste alarmberedskab siden Den Kolde Krig. På syvendedagen præsenterede han sammen med statsministeren planerne om at tillade amerikanske soldater på europæisk jord.
På dag 21 angreb Rusland Ukraine, og 31 dage efter sin første arbejdsdag som forsvarsminister kunne han se sin chef fremlægge et nationalt kompromis, der vil tilføre milliarder af kroner til dansk forsvar over de næste ti år.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker































