Boganbefalinger: Det læste politikerne og meningsdannerne i 2024

25. december 2024 kl. 05.00
"Hvilken bog er den bedste, du har læst i 2024?"
Det spørgsmål er gået igen til næsten alle deltagere i Altingets julekalender for 2024, og svarene har budt på alt fra store klassikere til de nyeste bestsellere.
Nu har Altinget samlet alle anbefalingerne i en liste til dig, der mangler inspiration til en god bog i juleferien, eller som står med en bog, der skal byttes, eller et gavekort, der skal indløses.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat













































