Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Christian Egander Skov

Boganmeldelse: En rejse ind i Europas identitære højrefløj

Generation Identitær er et af de mest bemærkelsesværdige fænomener på den europæiske højrefløj i disse år, skriver Christian Egander Skov.
Generation Identitær er et af de mest bemærkelsesværdige fænomener på den europæiske højrefløj i disse år, skriver Christian Egander Skov.Foto: Kristian Djurhuus/Ritzau Scanpix
23. maj 2019 kl. 11.00

De var moderne, smarte og normale unge, der for omkring ikke mange år siden tonede frem i videoen 'En krigserklæring'.

Videoen var udgivet af den dengang relativt ukendte franske bevægelse Generation Identitær. De berettede om at vokse op i et værdivakuum, i en tilværelse, som var blevet tømt for de store begreber og bærende idéer af deres egne forældre og bedsteforældre, 68’erne. En verden, hvor de blev truet på eksistensen af aggressive indvandrere.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026