Borgerting og ’udviklingsafdeling’ på Christiansborg skal reparere nødlidende demokratikultur hos danskerne

Mens der findes ganske få ting, danskerne med rette kan bryste sig af at være bedst i verden til, er der en mængde ting, vi danskere til gengæld tror, vi er verdensmestre i, men i virkeligheden ikke er supergode til.
Demokrati er en af de ting. Det mener Sofie Carsten Nielsen, politisk leder for RV.
”Det er lidt ligesom ligestilling – vi tror, vi er rigtig gode til det, men det er vi faktisk ikke. Jeg synes, det er tankevækkende, at Danmark scorer lavest blandt de nordiske lande i det årlige demokrati-index fra The Economist Intelligence Unit,” siger hun med henvisning til rapporten, hvor Danmark ligger på en samlet sjetteplads efter Norge, Finland, Sverige og Island.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
































