Køb abonnement
Annonce

Bred forskningsaftale overskygges af besparelser

Foto: Ritzau
29. oktober 2015 kl. 15.59

Når man er en mindretalsregering, så ved man, at man ikke får alle ting igennem.

Esben Lunde Larsen (V)
Uddannelses- og forskningsminister
Fakta
Fordeling af forskningsreserven (mio.kr.)

Danmarks Innovationsfond 298
Udviklings- og demonstrationsprogrammer 197
Entreprenørskab og markedsmodning 49
Fri forskning og talentudvikling 124
Terrorforskning (DIIS) 3

Kilde: Uddannelses- og Forskningsministeriet

Den årlige uddeling af millioner fra forskningsreserven er nu overstået. 671 millioner kroner er fordelt med Innovationsfonden som største post. Dog ikke helt så stor som regeringen lagde op til.

Torsdag kunne regeringen præsentere en bred aftale om forskningsreserven, som landede langt fra det udspil, V-regeringen offentliggjorde op til forhandlingerne. Regeringen ville afsætte 516 millioner kroner til fonden, men fik kun støtte til at afsætte 298 millioner kroner.

Alligevel er det en glad minister, der havde fået alle partier med i aftalen, og han fremhævede penge til nogle af regeringens mærkesager på fødevareområdet.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026