Brexit-gennembrud i sigte

BRUXELLES: Forhåbningerne er store i EU til, at den britiske premierminister, Theresa May, har en plan med i håndtasken, når hun mandag mødes med EU-Kommissionens formand, Jean-Claude Juncker, og EU’s chefforhandler, Michel Barnier.
Ifølge EU-kilder er det forventningen, at den plan er så detaljeret, at den kan løse op for den Brexit-knude, som har blokeret for, at forhandlingerne mellem Storbritannien og EU kunne gå fra kun at handle om skilsmissen mellem de to parter, til hvordan det fremtidige forhold skal se ud.
Et sådant skridt har været betinget af, at der bliver opnået det, der i EU-land defineres som ”tilstrækkeligt fremskridt” på bodelingen mellem EU og briterne, herunder særligt på tre områder:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































