
Det bliver i fremtiden 1. viceborgmester i Brøndby Kommune Maja Højgaard (S), der skal bære borgmesterkæden.
Hun er nemlig blevet valgt af den socialdemokratiske gruppe til at afløse Kent Magelund, som går på pension 31. maj.
Det oplyser Magelund på Facebook.
"Jeg har arbejdet sammen med Maja gennem de sidste to år i kommunalbestyrelsen og kender hende som en både engageret og kompetent politikker med stærke værdier," skriver den afgående borgmester og afslutter:
"Jeg er derfor helt sikker på, at hun vil blive en dygtig borgmester, som hver dag vil kæmpe for Brøndby, og som jeg er tryg ved at give stafetten videre til."
Maja Højgaard er uddannet læge og beskriver sig selv som viceborgmester og "læge i min fritid". Hun blev valgt over Anette Pilmark (S) og Michael Buch-Barnes (S), der også gik efter posten.
Dermed bliver Højgaard kommunens sjette borgmester og Brøndbys første kvindelige borgmester.
Den nye borgmester bliver officielt besluttet af kommunalbestyrelsen onsdag 22. maj. Siden Socialdemokratiet udgør 11 af de i alt 19 stemmer, vil en enig gruppe kunne bestemme udfaldet.
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Løkke har siden valgnatten kun haft én reel mulighed. Derfor kunne rød blok kalde hans bluff
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt


















































