Brosbøl lader døren stå på klem for GMO-afgrøder

Jeg har ikke planer om at indføre et generelt forbud i Danmark.
Kirsten Brosbøl
Miljøminister
Når EU godkender en ny GMO til dyrkning, vil de respektive lande fremover have op til 45 dage til at signalere, at de ikke vil tillade dyrkning af den på deres jord. Landene skal indsende en begrundelse, som ligger ud over sundheds- eller miljøfarer, som allerede er blevet undersøgt af EU’s Fødevaresikkerhedsagentur, EFSA, i godkendelsesprocessen. Til gengæld kan landene bruge socio-økonomiske begrundelser, henvise til by- eller landdistriktsplanlægning eller fremhæve risiko for kontaminering. Det er også muligt samlet at forbyde grupper af GMO’er, for eksempel i samme afgrøde eller med samme karakteristika. De nye regler vil træde i kraft i løbet af foråret. Men først skal de blåstemples af EU’s ministre.
BRUXELLES: Danmark vil ikke følge trop, når andre EU-lande nu vælger at lave nationale forbud mod dyrkning af GMO-afgrøder.
Efter mere end fire års tovtrækkerier mangler der nu kun at sættes et lillebitte juridisk punktum, før det bliver muligt for EU-lande selv at bestemme, om de vil tillade dyrkning af de genmodificerede organismer, som ellers har fået grønt lys fra EU-lovgiverne.
Den tyske regering har brugt lejligheden til at cementere sin modstand mod GMO ved at foreslå at indføre et generelt forbud i den nationale lovgivning. Ifølge en rapport fra den tyske miljøminister, Barbara Hendricks, sker det for at undgå, at der efterlades nogen dør på klem for dyrkning af de genmodificerede organismer.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat













































