Køb abonnement
Annonce
Om  
Eva Flyvholm

Byrådsmedlem for Enhedslisten valgt til Folketinget: Vil søge om dispensation til dobbeltmandat

Foto: Arthur Cammelbeeck/Altinget
30. marts 2026 kl. 15.26

Eva Flyvholm blev i november valgt til byrådet i Sorø, og ved folketingsvalget 24. marts blev hun også blevet valgt til Folketinget, som hun har været medlem af før.

Men det strider mod Enhedslistens principper at have dobbeltmandat, så Eva Flyvholm vil søge partiet om dispensation til at have begge poster, for at undgå, at partiets to mandater i byrådet skal varetages af suppleanter.

"Vi må ikke have dobbeltmandat, så jeg kommer til at stoppe i byrådet inden for en overskuelig fremtid. Men jeg vil søge en midlertidig dispensation og regner med at blive hængende nogle måneder," siger Eva Flyvholm til TV2 Øst

{{toplink}}
Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Indsigt

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026