Ved valget i juni måtte socialdemokratiske Carsten Hansen efter mere end femten år i Folketinget se sig om efter en anden beskæftigelse. 2.567 personlige stemmer var ikke nok, og kort efter valget fortalte 59-årige Carsten Hansen, at han var færdig med landspolitik.
Nu fortæller han dog ifølge TV 2/Fyn, at han ønsker at lade sig opstille til Odense Byråd:
”Jeg føler mig langt fra udbrændt. Faktisk føler jeg mig i bedre form, end jeg har været i mange år – og da jeg så blev opfordret til at stille op til byrådet i Odense, synes jeg, det kunne være spændende at blive en del af det her nye projekt,” udtaler han.
Han håber at kunne trække på sine mange års erfaring fra Folketinget og fremhæver klassiske velfærdsområder – børn, unge og ældre – som sit fokus.
Carsten Hansen var desuden hurtigt ude og give sin opbakning til Peter Rahbæk Juel som ny socialdemokratisk borgmesterkandidat, da Odenses mangeårige borgmester Anker Boye i januar meddelte, at han ikke genopstiller i 2017.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt







































