Martin Gregers Thomsen Arnoldus
Kristian Thulesen DahlChef i Landbrug & Fødevarer vender tilbage til DF som souschef
1. marts starter Martin Gregers Arnoldus som souschef for Dansk Folkeparti. Det fremgår af hans LinkedIn-profil.
Dermed forlader han Landbrug & Fødevarer, hvor han de seneste år har været chef for Public Affairs. Om sin tid hos Landbrug & Fødevarer skriver han på LinkedIn:
"Det har været tre spændende år med mange politiske dagsordener, som har spillet en stor rolle i samfundet."
Som souschef for Dansk Folkeparti skal Martin Gregers Arnoldus blandt andet være med til at udvikle partiets kommunikation og presseindsats.
Martin Gregers Arnoldus er ikke helt ny i Dansk Folkeparti. Den nye souschef har nemlig i ti år været rådgiver for partiformand Kristian Thulesen Dahl.
Derudover har Martin Gregers Arnoldus arbejdet som kommunikationskonsulent hos Dansk Blindesamfund og som journalist.
Her ses Martin Gregers Arnoldus' Twitter-opslag om jobskiftet:
JOBNYT: Den 1. marts vender jeg tilbage til Christiansborg, hvor jeg skal tiltræde
— Martin G. Arnoldus (@MartinGArnoldus) 23. januar 2020
stillingen som souschef hos @danskDF1995😊. Glæder mig helt vildt! Tak
til @spisekammeret for nogle fantastiske år m mange spændende udfordringer. Det er med vemod,jeg siger farvel #dkpol #dkmedier
Omtalte personer
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt







































