Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Juncker foreslår 10.000 grænsevagter, og Løkkes søn er valgt som kandidat

Foto: Virginia Mayo/Ritzau Scanpix
12. september 2018 kl. 07.59

Så er vi klar med onsdagens hurtige rids over de vigtigste politiske nyheder.

Som om S-formand Mette Frederiksen ikke havde udfordringer nok med Alternativet og Radikale, som ikke nødvendigvis vil pege på hende som statsminister, melder endnu én sig i koret. For selv om det grønlandske folketingsmedlem Aleqa Hammonds parti hjemme i Grønland har dannet koalition med det socialdemokratiske parti Siumut, kan Mette Frederiksen ikke nødvendigvis regne med Hammonds mandat. Det siger hun til Altinget:

"Det vil ikke være klogt at starte med at pege på, om det skal være en rød eller en blå statsminister. Forhandlingerne skal være afgørende for det grønlandske folk. Vi skal gå efter indflydelse og ikke på forhånd indsnævre vores muligheder," lyder det.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026