Dagens overblik: Trods meldinger om det modsatte kan Støjberg ikke forhindre statsborgerskab til PET-mistænkte statsløse

Resultatet af den sande valggyser i Sverige fylder en del i medierne denne mandag morgen, men det er også lykkedes os at finde frem til nogle nyheder om dansk politik.
Vi lægger ud med Jyllands-Posten, der kan berette om, at udlændinge- og integrationsminister Inger Støjberg (V) alligevel ikke kan stoppe dansk statsborgerskab til statsløse, der er under PET-mistanke.
Onsdag i sidste uge bekendtgjorde Støjberg ellers, at hun havde løst problemet. Regeringen ville nemlig omfortolke statsløsekonventionen således, at Udlændingeministeriet kunne blive ved med at udsætte de mistænktes ansøgning om statsborgerskab med et halvt år ad gangen, så længe PET vurderer, at de er til fare for rigets sikkerhed. Alt det vil kunne ske uden at oplyse Folketinget om det.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- B 44 At fratage fagpersoner, ledere og ejere retten til at arbejde med sårbare borgere, hvis de dømmes for tyveri, vold, overgreb eller velfærdskriminalitet (Social- og Boligministeriet)2. behandling
- B 57 Et lønloft for topembedsmænd i staten, regionerne og kommunerne (Finansministeriet)2. behandling
- B 55 At gennemføre en håndfast hjemsendelsespolitik (Udlændinge- og Integrationsministeriet)2. behandling
- Glem svin og drikkevand. Her er de tre vigtigste opgaver for en ny regering
- I Bruxelles er han grøn foregangsmand. Men når han lander i København, er han landbrugets boksepude
- Blev toppolitiker på afbud. Nu står han klar til at udfordre ny regering om kommunernes finanslov
- Borgernes Partis barnagtige kollaps afslører en større sandhed om fløjpartierne
- Nu får vi en anden historie om radioen, vi elskede at hade. Her er månedens tre mest interessante bøger






































