Køb abonnement
Annonce

Dansk skepsis over nye EU-regler for økologi

EU-Kommissionens forslag til en revision af økologiforordningen blev modtaget af EU's Ministerråd mandag eftermiddag.
EU-Kommissionens forslag til en revision af økologiforordningen blev modtaget af EU's Ministerråd mandag eftermiddag.Foto: Rådet for Den Europæiske Union
26. marts 2014 kl. 05.00

Sådan en mulighed vil være rigtig ærgerlig at fjerne, for det gør det lige tanden vanskeligere for nogen at lægge om til økologi.

Lars Holdensen
Seniorkonsulent i Landbrug & Fødevares økologiafdeling
BRUXELLES: Økologiske landmænd i EU skal dyrke deres grøntsager og opdrætte deres dyr under mere ensartede forhold.

Det mener EU-Kommissionen, der i sit udspil til en revision af EU's økologi-forordning, der præsenteres i Bruxelles tirsdag, vil luge ud i de talrige undtagelser fra de fælles regler, der findes på området.

Ifølge landbrugskommissær Dacian Ciolos er det nødvendigt at stramme op, fordi økologien er vokset betragteligt de seneste år.

"Vi har behov for en juridisk sikker ramme, der tager hensyn til den eksponentielle vækst i produktionen, vi har set de sidste år, frem for at se det som et nichemarked," siger han.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026