Det går godt i den danske forsvarsindustri

Den danske forsvarsindustri er fortsat en ganske lille størrelse, og der er langt vej op til eksempelvis den danske vindenergibranche eller medicoindustrien. Men industrien vokser skam, ligesom der kommer stadig flere virksomheder til.
Fra 2017 til 2021 er omsætningen i den danske forsvarsindustri således steget med 18 procent, så den danske forsvarsindustri i dag har en samlet omsætning på 4,66 milliarder kroner. Det viser en dugfrisk opgørelse fra analysevirksomheden Capital E&I.
Opgørelsen er baseret på offentlige regnskaber og årsrapporter fra danske og udenlandske moderselskaber samt virksomhedernes egne oplysninger indhentet af Capital E&I. I alt 81 virksomheder indgår i opgørelsen, der blandt andet dokumenterer, at de fem største forsvarsvirksomheder står for trefjerdedele af omsætningen i branchen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































