Køb abonnement
Annonce
Kommentar af 
Alexander Holm

Biolog: Det giver ikke mening at kalde alle fiskeriets fødevarer for bæredygtige

Jomfruhummer – der er noget af det, de danske bundtrawlende erhvervsfiskere tjener mest på – er lige så klimabelastende som oksekød, skriver Alexander Holm.<br><br>
Jomfruhummer – der er noget af det, de danske bundtrawlende erhvervsfiskere tjener mest på – er lige så klimabelastende som oksekød, skriver Alexander Holm.

Foto: Signe Goldmann/Ritzau Scanpix
24. januar 2025 kl. 12.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Ofte skal vi høre, at fødevarer fra fiskerierhvervet er klimavenlige og bæredygtige.

Det bruges blandt andet som argument for, at man bør være påpasselig med at pålægge erhvervet grønne afgifter, og det bruges som et forsvar, når det kommer på tale, at erhvervet bør tage hensyn til klima, miljø og natur.

Der er dog det problem, at det ikke altid passer. Fiskerierhvervet fremskaffer ikke udelukkende bæredygtige fødevarer. Ofte tværtimod.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026