Det sker i EU: Nedtælling til Brexit

Tirsdag 14. marts
Er det Brexit-dag? Det er spørgsmålets på alles læber, når den britiske premierminister, Theresa May, skal tale i Underhuset. May har stadig til slutningen af måneden til at trykke på EU’s udmeldelsesknap, artikel 50, hvis hun skal nå den frist, hun selv har sat, men britiske kilder forventer, at det senest bliver med udgangen af denne uge.
Samtidig afgør dommere i Luxembourg, om det er en valid fyringsgrund at bære hovedtørklæde, hvis ens arbejdsplads har en klar politik på området, eller om ansatte er beskyttet af EU’s regler om ligebehandling.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































