Det sker i EU: Syrien, udvidelse og Macrons EU-visioner

Mandag 16. april
EU's landbrugs- og udenrigsministre tager turen til Kirchberg-plateauet i Luxembourg – dog ikke ligefrem med de samme emner på menuen. Udenrigsministrene skal diskutere Syrien i lyset af de seneste dramatiske udviklinger, hvor Storbritannien og Frankrig tidligt lørdag støttede amerikanerne i at bombe syriske mål som svar på det, der formodes at være brug af kemiske våben. De skal også forberede et forestående topmøde med landene på Vestbalkan, diskutere Iran, og så skal de se deres forhold til russerne efter i sømmene i lyset af både det russiske præsidentvalg og giftangrebet på britisk jord på en tidligere russisk spion.
Blandt landbrugsministrene er det blandt andet madspild, der er på dagsordenen, samt et nyt forslag om at slå ned på unfair handelspraksis i detailhandlen. Fra dansk side vil miljø- og fødevareminister Esben Lunde Larsen (V) rejse spørgsmålet om bekæmpelse af afrikansk svinepest, som har fået regeringen til at foreslå et 70 kilometer langt hegn ved den tyske grænse for at holde vildsvin ude, der kan være bærere af sygdommen. Også Polen vil bringe sagen op i kølvandet på en stor ekspertkonference i Warszawa, hvor landenes indsatser for at bekæmpe svinepesten blev fremlagt.
Den ungarsk-amerikanske rigmand og filantrop George Soros, der spillede en ufrivillig hovedrolle som den ungarske regerings yndlingsskurk under landets nys overståede valgkamp, mødes med EU-Kommissionens første-næstformand, Frans Timmermans, der er ansvarlig for opsynet med EU-landenes overholdelse af de grundlæggende værdier. Den ungarske regering har lovet at slå ned på udenlandsk finansierede ngo'er, som dem, Soros' Open Society-gruppe poster masser af penge i, hvilket har skabt stor uro blandt organisationerne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Karl Kjær Bang40 årI dag
Chef for samfundsansvar, public affairs og presse, PFA Pension
Lars Brix75 årI dag
Medierådgiver, fhv. chef, DR Nordjylland, fhv. adm. chefredaktør, Nordjyske
Hans Jørgen Kaptain80 årI dag
Advokat (H), partner, HjulmandKaptain, formand for Dokøen, Sæby Fiske-Industri og Dafolo, fhv. viceborgmester (V), Frederikshavn
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Center fik millioner til voldsofre. Men ansøgningerne bag tegner et falsk billede
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Danmarks næstrigeste mand skal flyve topministre rundt i luksusfly















































