DF trækker omstridt pagt om migration ind i forhandlinger om finansloven

Det er tudetosset, at vi på den ene side sidder ved finanslovsforhandlingerne og drøfter udlændingestramninger og hjemsendelser. Og ved siden af kører der et internationalt spor, hvor regeringen er ved at forpligte sig på en tekst, som alt andet lige trækker i en anden retning
Martin Henriksen (DF)
Udlændingeordfører
Der er ikke et eneste komma i dansk lovgivning eller regler, der skal ændres på baggrund af den aftale
Kristian Jensen (V)
Finansminister
Om to uger skriver Danmark under på en FN-pagt om, at europæiske og afrikanske lande skal samarbejde om at begrænse den illegale migration over Middelhavet. Men i praksis vil den føre til flere indvandrere til Vesten og Danmark, mener Dansk Folkeparti.
Derfor har partiet nu taget sagen med ind i forhandlingerne om næste års finanslov. DF vil have regeringen til at aflyse planerne om at skrive under på den såkaldte Marrakech-erklæring i december.
"Efter vores opfattelse sætter det her spørgsmålstegn ved hele den stramme udlændingepolitik, regeringen har ført sammen med DF siden 2015. Det er tudetosset, at vi på den ene side sidder ved finanslovsforhandlingerne og drøfter udlændingestramninger og hjemsendelser. Og ved siden af kører der et internationalt spor, hvor regeringen er ved at forpligte sig på en tekst, som alt andet lige trækker i en anden retning," siger udlændingeordfører Martin Henriksen (DF).
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning
- S-profil endte i strid om dobbeltmandater. Nu kæmper hun for, at partiet genvinder tilliden i København













































