DF: TV 2 bør blive på danske hænder

Det statsejede TV 2 skal sælges. Og det skal gerne ske inden næste folketingsvalg, lyder regeringens ambition.
Jeg vil bestemt ikke udelukke, at vi trækker i nødbremsen, hvis det ser ud til at blive en udenlandsk køber.
Morten Marinus
Medieordfører, Dansk Folkeparti
For et stort flertal af danskerne er det dog vigtigt, at køberen er dansk, hvis TV 2 skal overgå til private hænder. Det viser en ny meningsmåling, som Norstat har foretaget for Altinget.
Her svarer 71 procent af danskerne, at det er vigtigt, at TV 2 i forbindelse med et salg bliver på danske hænder. 16 procent mener ikke, det er vigtigt, mens 13 procent svarer "ved ikke".
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt































