DF: Universiteter skal blande sig uden om asylpolitik

Vi ser frem til drøftelserne med regeringen om, hvordan vi bedst kan drage nytte af flygtningenes kompetencer og blive en støtte i deres vej mod arbejdsmarkedet.
Lykke Friis
Prorektor for uddannelse, Københavns Universitet
Når statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) torsdag inviterer til civilt topmøde, er Københavns Universitet (KU) en af de inviterede. Her vil universitetet præsentere et forslag om at danne en taskforce, som hurtigt kan sætte handling bag universitetets ønske om en særlig indsats til integration af de flygtninge, der allerede var i gang med en videregående uddannelse, før de måtte flygte.
Men det er en dårlig ide, mener Dansk Folkeparti, og ifølge partiets forskningsordfører, Jens Henrik Thulesen Dahl, skyder forslaget helt ved siden af.
"Jeg mener, at KU skal koncentrere sig om at sikre gode uddannelser og ikke blande sig i flygtningepolitikken på den måde," skriver Jens Henrik Thulesen Dahl i en kommentar til Altinget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































