Køb abonnement
Annonce
Om  
Peter C. Kjærgaard

Direktør for Statens Naturhistoriske Museum siger op

Statens Naturhistoriske Museums direktør stopper efter ni år på posten. 
Statens Naturhistoriske Museums direktør stopper efter ni år på posten. Foto: Niels Ahlmann Olesen/Berlingske/Ritzau Scanpix
23. april 2024 kl. 14.40

Efter ni år i spidsen for Statens Naturhistoriske Museum stopper Peter Clemens Kjærgaard som direktør. 

Det skriver Politken

Dermed vil Clemens Kjærgaard ikke være direktør, når Statens Naturhistoriske Museums nye bygning i Botanisk Have åbner. Bygningen står til at åbne i 2026.

Ifølge Politiken har der været en række sager, hvor medarbejdere har været utilfredse med arbejdsmiljøet i Danmarks Naturhistoriske Museum.

Læs også

Peter Clemens Kjærgaard blev direktør tilbage i marts 2015.

"Jeg er utrolig stolt over, hvad vi har opnået i den tid. Dygtige og dedikerede kolleger har ydet en kæmpe indsats i en historisk transformation af museet," skriver Peter Clemens Kjærgaard i et opslag på LinkedIn.

Statens Naturhistoriske Museum er en del af Københavns Universitet.

Peter Clemens Kjærgaard stopper som direktør ved udgangen af juni 2024

Læs også

 

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026