Dødsfald: Tidligere skibsreder Ib Kruse (82)
18. juli 2014 kl. 11.09
Ib Kruse var ansat hos A.P. Møller fra 1950 til 2002, hvor han gik på pension, men engagerede sig dog fortsat i dele af koncernens arbejde i tiden efter.
I sin tid hos rederiet har Ib Kruse været en fremtrædende person med flere poster og blev allerede i 1955 Mærsk Mc-Kinney Møllers personlige assistent.
Han blev derudover udnævnt som skibsreder og indgik i 1979 i selskabets daglige ledelse som partner i A.P. Møller.
Det skriver Børsen.
Her fremgår det endvidere, at Ane Mærsk Mc-Kinney Uggla, næstformand i A.P. Møller, i en udtalelse på vegne af selskabet blandt andet fremhæver Ib Kruses betydning for udviklingen af både Maersk Line og Mærsk Olie og Gas.
Ib Kruse udtrådte i 1999 som partner og stod derefter i spidsen for at inkorporere containerrederiet Sealand i Maersk Line.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Spørgsmålene stod i kø på Nato-møde. Men Mark Rutte havde en god nyhed med
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat













































