Køb abonnement
Annonce

Dyr Femern-forbindelse sætter stopper for nye veje

Det er ikke realistisk at lade Femern-forbindelsen finansiere Storstrømsbroen, lyder det fra transportminister Magnus Heunicke (S).<br>
Det er ikke realistisk at lade Femern-forbindelsen finansiere Storstrømsbroen, lyder det fra transportminister Magnus Heunicke (S).
Foto: Sjællandske Medier/Christian Mikkelsen
19. februar 2015 kl. 11.50

Det er rigtigt uheldigt, at man ikke kan finde pengene på den her måde. Konsekvensen er, at der ikke er penge til de investeringer, som der er behov for på vejområdet. Det fører til, at Danmark går glip af arbejdspladser, og at trængslen på vejene ikke bliver afhjulpet.

Thomas B. Olsen
Formand, Dansk Vejforening

På Christiansborg har politikerne drømt om at kunne frigøre fire milliarder kroner til nye vejprojekter landet over.

Den drøm er nu punkteret, efter det er kommet frem, at Femern-forbindelsen bliver meget dyrere end forventet.

"Vi kan ikke lægge fire milliarder kroner yderligere ind under Femern, når vi kan se, at priserne er forøgede med 8,9 milliarder kroner. Den realistiske vurdering er, at det kan ikke lade sig gøre. Desværre," siger transportminister Magnus Heunicke (S).

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026