Køb abonnement
Annonce

Den har slidt på hans kolleger. Fredag overtog Stoklund ringen, der skal beskytte S mod DF

Posten som Udlændinge- og Integrationsminister er før blevet sammenlignet med at bære den korrumperende ring fra Ringenes Herre. Fredag fik Stoklund den foræret af sin forgænger.
Posten som Udlændinge- og Integrationsminister er før blevet sammenlignet med at bære den korrumperende ring fra Ringenes Herre. Fredag fik Stoklund den foræret af sin forgænger.Foto: Arthur Cammelbeeck/Ritzau Scanpix
27. september 2025 kl. 02.00

Et ikonisk filmsmykke, tegnegrej og en kurv med alt det, "der er i høj kurs lige nu." – pålægschokolade, leverpostej og smør.

Det er ikke indholdet fra gavebordet til en børnefødselsdag, men de gaver, som tre socialdemokratiske ministre havde medbragt, da stoledansen i Udlændinge- og Integrationsministeriet, Beskæftigelsesministeriet og Skatteministeriet blev eksekveret på under to timer fredag ved middagstid.

Du har en natur, hvor du kan klare det. Det er et hårdt sted at være.

Kaare Dybvad Bek
Beskæftigelsesminister, Socialdemokratiet

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026