28. januar 2019 kl. 12.47
Konservative i Rudersdal har gennemført en rokade i kommunalbestyrelsen, efter Kenneth Birkholm (K) i november 2018 blev kendt skyldig i momssvindel.
Det skriver Dknyt.
Kenneth Birkholm forlod efter dommen sine poster som gruppeformand, 2. viceborgmester, formand for Social- og Sundhedsudvalget og medlem af Økonomiudvalget.
Samtlige poster går nu tilbage til Birgitte Schjerning Povlsen (K), som afgav dem i forbindelse med kommunalvalget i 2017, hvor Kenneth Birkholm var spidskandidat.
Førstesuppleant Lars Engelberth (K) er indtrådt i Ruderdals Byråd, og han overtager Birgitte Schjernings Povlsens plads som medlem af Social- og Sundhedsudvalget og som næstformand i Kultur- og Fritidsudvalget.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Vraget klimaprofil vil gøre op med Venstres image: "Vi er ikke et landbrugsparti"
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- De unge arbejdere vælger S fra: "Det kan blive fatalt for partiet"
Nyhedsoverblik
Arbejdernes internationale kampdag












































