
Dansk Folkeparti er for alvor tilbage.
Med 11,8 procent i den første måling efter folketingsvalget ligger DF igen på "det normale niveau" fra 2001-2011, hvor partiet var støtteparti for VK-regeringerne. Og det vel at mærke i en situation, hvor DF har fået konkurrence af andre partier på den indvandringskritiske højrefløj.
Tallene fremgår af en ny Epinion-måling foretaget for Altinget og DR. Som man så ofte har set, forstærkes en række af de tendenser, man har set på valgdagen, i den første måling efter valget.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- 5 A'er: Det her er en bog, man slår sig på. Det gjorde Jakob Ellemann-Jensen også
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær




















































