
Efter mere end 20 år i Slots- og Kulturstyrelsen takker direktør Jesper Hermansen af for denne gang.
Det oplyser styrelsen på Linkedin.
"Det har været en stor fornøjelse og ære at stå i spidsen for en institution og gruppe af dedikerede og dygtige medarbejdere, der hver dag har arbejdet for at understøtte og udvikle kulturlivet og passe godt på kulturarven i Danmark," siger den afgående direktør.
Hermansen startede som direktør for styrelsen for ni år siden, da den stadig hed Kulturstyrelsen. Før da var han afdelingschef samme sted og har tidligere været underdirektør Miljøstyrelsen, hvor han sad i ti år.
"Jeg er nået frem til, at det for mig er tid til at prøve noget nyt, og jeg har derfor besluttet, at når min åremålskontrakt udløber i starten af 2024, vil jeg ikke søge min stilling igen," fortæller Hermansen. Han forlader direktørsposten torsdag 1. februar 2024.
Oven i den fremtidige ansættelse kan Slots- og Kulturstyrelsen se frem til, sammen med Kulturministeriets departement, at skulle spare i alt 23,2 millioner kroner hen over de næste fire år som led i regeringens ambition om at nedbringe antallet af embedsfolk i staten.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt







































