Ekstra Bladet har fundet afløseren for Jan Damgaard, der efter 18 år som kommerciel direktør stopper til december.
Det skriver Media Watch.
Valget er faldet på Claus Rothoff Brix, der siden 2015 har stået i spidsen for Nordisk Film Medias aktiviteter i Norden.
"Det er store sko, Claus Rothoff Brix skal udfylde som afløser for Jan Damgaard. Men jeg er sikker på, at vi har fundet den helt rigtige til at udfolde Ekstra Bladets store digitale ambitioner og samtidig sikre, at vi bevarer avisen som en sund og god forretning," siger chefredaktør for Ekstra Bladet, Poul Madsen, ifølge en pressemeddelelse.
Det er anden gang i denne uge, at Politikens Hus udpeger en ny kommerciel direktør til en af deres aviser. Tidligere på ugen offentliggjorde mediehuset, at Natasha Brandt tager over som kommerciel direktør hos Politiken.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Løkke tabte magtkampen med de blå. Nu bliver hans sejre på de rødes nåde
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat

















































