Køb abonnement
Annonce

Energilobbyister køber sig til reklame på Udenrigsministeriets sociale medier

Flere danske virksomheder og organisationer har valgt at sponsorere det danske EU-formandskab. Sponsorerne dækker alt fra strømregninger til middage og møbler.
Flere danske virksomheder og organisationer har valgt at sponsorere det danske EU-formandskab. Sponsorerne dækker alt fra strømregninger til middage og møbler.Foto: European Union
28. august 2025 kl. 04.00

Det er noget for noget, når energilobbyister engagerer sig økonomisk i det danske EU-formandskab.

For når Green Power Denmark, Centrica og Ørsted betaler op til 750.000 kroner for at dække strømforbruget i forbindelse med EU-møderne på dansk jord, får de blandt andet reklame i bytte for deres økonomiske bidrag.

Det viser kontrakten mellem Udenrigsministeriet og de tre sponsorer, som Altinget har fået aktindsigt i.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026