England samkører data om børn uden effekt: Nu vil Danmark gøre det samme

Det ændrer ikke på min holdning til, at vi skal gøre meget mere for at spotte de udsatte familier så tidligt som muligt.
Lisbeth Zornig Andersen
Leder, Huset Zornig
Kommunerne skal have mulighed for at samkøre oplysninger om børnefamilier for tidligt at opspore udsatte børn.
Sådan lyder et af forslagene i regeringens ghettopakke. Her bliver der også henvist til et forsøg i Gladsaxe Kommune, hvor man blandt andet har registreret udeblivelser fra tandplejen, antal underretninger på barnet, forældres misbrugsbehandling og tilknytning til jobcenter.
Problemet er bare, at man i England allerede har forsøgt sig med en lignende metode og konstateret, at den ikke har haft nogen effekt.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































