Enhedslisten kræver millioner til økologi på finansloven

22. september 2020 kl. 05.00
Socialdemokratiet er jo ikke bange for økologi.
Anders Kronborg (S)
Fødevareordfører
Fakta
Sådan ser Enhedslistens økologikrav ud (i alt 70 millioner
kroner årligt)
- 30 millioner kroner om året til Fonden for Økologisk Landbrug. Pengene kan søges til både at fremme produktion og afsætning af økologiske fødevarer.
- 30 millioner kroner på at omlægge offentlige køkkener til mere økologi.
- 10 millioner skal gå til en innovationsindsats, som kan bruges til at videreudvikle nye metoder i det økologiske landbrug – eksempelvis nye maskiner eller bedre dyrevelfærd.
Kilde: Enhedslisten
Fakta
Det står der om økologi i forståelsespapiret.
”En ny regering vil hæve ambitionerne for mere økologi i Danmark, som udgangspunkt med det mål at fordoble det økologiske areal, eksporten af økologi og danskernes forbrug af økologi i 2030 samt tage initiativer, der mindsker madspild.”
”En ny regering vil hæve ambitionerne for mere økologi i Danmark, som udgangspunkt med det mål at fordoble det økologiske areal, eksporten af økologi og danskernes forbrug af økologi i 2030 samt tage initiativer, der mindsker madspild.”
Der skal meget mere tempo på udbredelsen af økologi i Danmark.
Det mener Enhedslisten, der derfor har økologi som et vigtigt krav til forhandlingerne om næste års finanslov.
”Regeringen er kommet med et meget fedtet finanslovforslag, som slet ikke lever op til det, vi skrev om økologi i forståelsespapiret,” siger fødevareordfører Søren Egge Rasmussen (EL) og fortsætter:
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sit smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Tidligere Løkke-rådgiver: Her er tre grunde til, at en VLAK-regering ikke har gang på jord
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
















































