Køb abonnement
Annonce

EU-valg i andre lande: Sveriges politikere slås om, hvem der kan være mest nærig

Foto: Colourbox
12. maj 2019 kl. 07.00

Alle de svenske partier har sagt, at vi ikke skal betale flere penge til EU. De har alle sammen lovet at være de nærigste i hele Europa.

Teresa Küchler
Bruxelles-medarbejder, Svenska Dagbladet

BRUXELLES: I opløbet til vores svenske naboers europaparlamentsvalg er tonen i debatten domineret af en defensiv holdning til EU, fortæller Teresa Küchler fra avisen Svenska Dagbladet.

”Der er faktisk intet svensk parti, der har mod til at sige, at EU-samarbejdet bare er fint og godt for Sverige,” siger Küchler, der også er en af værterne på EU-podcasten ’Brysselbubblan’, som publiceres af Altingets søstermedie i Sverige.   

”Selv ikke Liberalerna, der er Sveriges mest EU-romantiske parti, tør gå all-in på, at EU er godt, og at vi skal have mere af det. Det er der jo faktisk nogle af de danske partier, der gør nu. Men ingen af de svenske,” siger hun.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026