Køb abonnement
Annonce

EU-forskning skal have mere erhvervsfokus

22. februar 2011 kl. 10.07

Efter at man har talt om at forenkle administrationen i mange år, så er det nu på tide, at vi simpelthen får gjort noget ved det. Nogle af de eksempler, jeg har hørt om, er hinsides al fornuft.

Charlotte Sahl-Madsen (K)
Videnskabsminister
EU-forskningen skal i langt højere grad målrettes mod erhvervslivets behov. Det er den danske strategi og hovedprioritet, når EU's 8. rammeprogram for forskning skal forhandles på plads under dansk formandskab i første halvår af 2012.

Flere forskningspartnerskaber skal igangsættes på erhvervslivets foranledning, så de er med til at definere projekterne fra begyndelsen. Desuden skal mindre bureaukrati, bredere og mere fleksible opslag sikre, at flere virksomheder deltager i EU's forskningsprojekter.

"Det er en mærkesag for os at styrke koblingen mellem forskning og innovation, og at vi øger virksomhedsdeltagelsen. Det betyder, at den europæiske forskningsindsats i øget grad bidrager til vækst. Og der fornemmer jeg, at vi har stor opbakning fra de andre medlemslande," siger videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen (K).

Videnskabsministeriet har udarbejdet et positionspapir om de danske prioriteter. Og her er der en række konkrete anbefalinger til at øge fokus på vækst og erhvervslivets behov.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026