Køb abonnement
Annonce
Om  
Katrine Fruelund

EU-kandidat for Venstre trækker sig

16. januar 2019 kl. 13.00

Sidste år fortalte Katrine Fruelund (V), der er byrådsmedlem i Randers, at hun stillede op som kandidat til EU-Parlamentet.

Men nu meddeler hun, at hun har valgt at trække sit kandidatur tilbage.

Det skriver Randers Amtsavis.

"Som det ser ud nu, hænger det simpelthen ikke sammen, og familien skal have det største fokus," siger Katrine Fruelund til avisen.

Katrine Fruelund har tre børn, hvor den ældste er seks år, mens den yngste er knap et år gammel.

Hendes mand er murer, mens Katrine Fruelund skal tilbage på skolebænken i februar, hvor hun skal fortsætte med at studere til jordbrugsteknolog på Erhvervsakademiet i Aarhus.

Tidligere har Katrine Fruelund været professionel håndboldspiller og vandt sammen med det danske landshold guld under sommer-OL i 2004, hvor hun blev kåret som turneringens bedste spiller.

Selv om hun ikke stiller op til EU-Parlamentet, agter hun at fortsætte arbejdet i byrådet i Randers.

Valget til EU-Parlamentet finder sted 26. maj i år.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026