EU-lande enige om midlertidigt stop for ålefiskeri

Det er en stærkt kritisabel beslutning, som ikke har noget med fornuft og fakta at gøre.
Allan Buch
Formand for Det Kystnære Udvalg i Danmarks Fiskeriforening Producent Organisation
Ifølge Fiskeriministeriet lå den samlede danske reduktion i de kommercielle fangster i udgangen af 2016 på 52 procent og altså mere end EU’s påkrævede 50 procent.
BRUXELLES: De danske bundgarnsfiskere kan ånde lettet op.
Sådan lyder det fra fiskeriminister Karen Ellemann (V), der de seneste to dage har forhandlet fiskekvoter i Nordsøen og Atlanterhavet med sine ministerkolleger i Bruxelles.
Her har den danske minister forsøgt at kæmpe imod det forbud mod ålefiskeri, som EU-Kommissionen havde lagt på bordet forud for forhandlingerne om fiskekvoter i Atlanterhavet og Nordsøen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Løkke fik sin smash tilbage lige i synet
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Tusindvis af udlændinge har fået job på ny og lavere beløbsordning















































