Køb abonnement
Annonce

EU-ledere må klinke skår på lyntid

Formanden for Det Europæiske Råd, Donald Tusk, skal nu forsøge at klinke skårene med sine landsmænd i den polske regering, der stemte imod hans genudnævnelse til formandsposten.
Formanden for Det Europæiske Råd, Donald Tusk, skal nu forsøge at klinke skårene med sine landsmænd i den polske regering, der stemte imod hans genudnævnelse til formandsposten.Foto: Rådet for Den Europæiske Union
10. marts 2017 kl. 18.05

BRUXELLES: Ifølge et vedholdende rygte blandt EU-diplomater på det nys overståede EU-topmøde i Bruxelles var den britiske premierminister, Theresa May, svært tilfreds med for en gangs skyld ikke at være den mest upopulære leder i EU-kredsen.

Brexits førstedame overlod torsdag titlen som det mest akavede medlem af EU-klubben til den polske premierminister, Beata Szydlo, som valgte at rage uklar med samtlige andre EU-chefer.

En ting var, at Szydlo nægtede at støtte genudnævnelsen af sin landsmand, Donald Tusk, til posten for enden af topmødebordet i EU-chefernes klub, Det Europæiske Råd. Det er hendes fulde ret og heller ikke overraskende.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026