EU vil give Danmark lov til at forlænge grænsekontrol

EU-Kommissionen foreslår, at Danmark skal have lov til at forlænge grænsekontrollen i yderligere tre måneder, når den udløber 12. november. Det har EU-kommissærerne tirsdag besluttet på det såkaldte college meeting.
Den forlængede grænsekontrol skal udover Danmark også gælde for Østrig, Tyskland, Sverige og Norge, der ligesom Danmark har fået særlig tilladelse til at indføre grænsekontrol. Selvom Norge ikke er med i EU, har landet tilsluttet sig Schengen-samarbejdet og er derfor også underlagt reglerne.
EU-Kommissionens næstformand Frans Timmermans kalder Schengen-samarbejdet uden indre grænser for ”en historisk præstation”, som skal bevares.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































