Rigmor Dam forlader den færøske regering og skal ikke længere være landsstyrekvinde for kulturanliggender.
Hun er fra det socialdemokratiske parti Javnaðarflokkurin og har været i modvind på grund af byggeriet af det nye gymnasium Glasir, som er tegnet af Bjarke Ingels Group.
Det skriver Det Færøske Nyhedsbureau.
Oprindeligt skulle gymnasiet koste 515 millioner kroner, men da det åbnede i august, var prisen 636,5 millioner kroner.
Efterfølgende stod det klart, at byggeriet ikke var færdigt, og inden jul oplyste Rigmor Dam til Lagtinget, at der var behov for en ekstrabevilling på finansloven.
Hun oplyste, at der var brug for 14 millioner kroner, men siden er det kommet frem, at ekstraregningen kan lande på over 30 millioner kroner.
"For at skabe ro omkring gymnasiet Glasir og med håb om den nødvendige bevilling, så skolen kan bygges færdig, har jeg af politiske årsager bedt lagmand Aksel V. Johannesen om at blive løst fra embedet. Det har lagmanden taget til efterretning," siger Rigmor Dam til nyhedsbureauet.
Lagmand Aksel V. Johannesen overtager kulturområdet.
Senest 31. august i år skal der være afholdt valg i Færøerne.
Artiklen var skrevet af
Omtalte personer
- Knud Romer: Glædelig 1. maj til de rige røvhuller. Før eller siden bliver det værst for jer selv
- Ny måling: Et nyvalg vil være en gave til Messerschmidt
- Ældre nægtes æg, kaffe og chokolade på københavnske plejehjem
- Blå partiledere har startet operation bøllebank mod Løkke. Men én af dem har skudt sig selv i foden
- Der var ikke meget 1. maj over Mette Frederiksen












































