Fagboss: Politikerne gambler med den danske velfærdsmodel

Der skal i mine øjne være nogle ret strikse begrænsninger for, hvornår man som arbejdstager med midlertidigt ophold i Danmark kan modtage danske velfærdsydelser og endda tage dem ud af landet.
Dennis Kristensen
Formand for fagforbundet FOA
- Borgere fra andre EU-lande har relativ let adgang til danske barselsdagpenge, fordi kravene ikke er så stramme som til arbejdsløshedsdagpenge.
- EU-borgere fra andre lande har i princippet ret til danske barselsdagpenge fra dag ét.
- Man skal bare have haft job i Danmark umiddelbart forud for orlovens begyndelse.
- Man har ret til at tage barselsdagpenge med til udlandet i hele det år orloven varer.
- Der er krav om, at man skal have været i et beskæftigelsesforhold uafbrudt i 13 uger (3 måneder) forud for orlovens begyndelse. Men EU-borgere kan overføre eventuel beskæftigelse fra andre EU-lande.
- Beskæftigelseskravet er på 120 timer over de 13 uger. Det er 9 timer per uge i gennemsnit.
- Den højeste sats for barselsdagpenge er på 4.075 kr. per uge og beregnes ud fra gennemsnittet af de sidste 4 ugers indtægt.
- Det er ikke et krav, at man er medlem af en a-kasse.
EU-borgere på danske barselsdagpenge
(tal fra 2011)
Antal: 2.210
Heraf bosat i udlandet: 456 (21 pct.)
Kilde: Beskæftigelsesministeriets rapport fra 2011 om udlændinges adgang til danske velfærdsydelser.
Note: Hverken Beskæftigelsesministeriet eller Udbetaling Danmark har tal for udviklingen før eller efter 2011.
Tal viser klar stigning
Tal fra Danmarks Statistik baseret på oprindelseslande (ikke statsborgerskab) indikerer en klar stigning i antallet af EU-borgere på danske barselsdagpenge.
Antallet af borgere med oprindelse i et andet EU-land på barselsdagpenge steg med 50 pct. fra 2008 til 2013. Fra cirka 1.400 i 2008 til cirka 2.100 i 2013 opgjort som fuldtidspersoner.
Det samlede antal fuldtidspersoner på barselsdagpenge er i samme periode faldet med over 20 procent fra cirka 63.000 i 2008 til cirka 49.000 ved udgangen af 2013.
Note: Tallene fra Danmarks Statistik er med udgangspunkt i oprindelsesland og ikke statsborgerskab. Derfor kan nogle med et andet oprindelsesland godt være danske statsborgere.
Sådan lyder den klare advarsel fra formanden for fagforbundet FOA oven på Altinget.dks afdækning af EU-borgeres relativt lette adgang til danske barselsdagpenge.
Andre landes EU-borgere har således ret til et helt års danske barselsdagpenge efter blot en enkelt dags beskæftigelse i Danmark. Man skal blot kunne godtgøre, at man forud har været i job i 13 uger i et andet EU-land.
Alle har desuden ret til at tage ydelsen med til udlandet, hvilket vil være yderst attraktivt for borgere fra østeuropæiske lande, hvor priser og lønninger er meget lavere end i Danmark.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Venstrefløjen vil stoppe hoteller i København. Men de overser noget vigtigt




































