
Steen Bechmann Jacobsen bliver ny statsadvokat ved Rigsadvokaten.
Det skriver Anklagemyndigheden i en pressemeddelelse.
"Jeg ser frem til igen at være tættere på strafferetten, og til sammen med alle de dedikerede medarbejdere at tage del i den fortsatte udvikling af anklagemyndigheden og en stærk og sammenhængende straffesagskæde," lyder det fra Steen Bechmann Jacobsen.
Han kommer fra en stilling som fagdirektør for særlig kontrol hos Skattestyrelsen, hvor han har været siden 2018. Inden da var han chefanklager hos Anklagemyndigheden.
"Steen har en meget solid erfaring fra den lokale og centrale anklagemyndighed, og han har i sine syv år i Skattestyrelsen bygget oven på sin betydelige ledelseserfaring. Steen har derfor de bedste forudsætninger for at varetage stillingen som statsadvokat ved Rigsadvokaten," siger rigsadvokat Jan Reckendorff.
Steen Bechmann Jacobsen er uddannet cand.jur. fra Københavns Universitet. Han var advokaturchef i anklagemyndigheden ved henholdsvis Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi og Københavns Politi, før han kom til Statsadvokaten for Særlig Økonomisk og International Kriminalitet (SØIK).
Steen Bechmann Jacobsen tiltræder den nye stilling 1. september.
Omtalte personer
Indsigt
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel
- Dokumenter bekræfter kundeforhold mellem Forsvaret og omstridt tech-gigant




















































