Køb abonnement
Annonce

Fagforbund klar til at lade elever og pensionerede kaste sig ind i coronakamp

Kommende sosu-assistenter under indmarch til DM i Skills. Ifølge FOA vil mange af dem kunne deltage i kampen mod corona.
Kommende sosu-assistenter under indmarch til DM i Skills. Ifølge FOA vil mange af dem kunne deltage i kampen mod corona.Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
11. marts 2020 kl. 07.00

For nogle skoleelever og studerende betyder corona-krisen, at de skal blive hjemme fra skole. Men for studerende på de 13 danske sosu-skoler kan den eskalerende virus betyde, at de skal indgå som en aktiv del af beredskabet i ældreplejen og på hospitaler.

"Vi har jo 7.000-10.000 elever i gang hele tiden. Nogle er allerede ude i praktik, mens andre går i skole. Vi er lige nu i gang med at undersøge rent juridisk, om ikke vi kan skubbe flere ud fra skolerne for at give en hånd ude på arbejdspladserne," siger Torben K. Hollmann, der er formand for social- og sundhedssektoren hos FOA.

Heunicke efterlyser ekstra varme hænder
Udmeldingen kommer, efter at sundheds- og ældreminister Magnus Heunicke (S) på et pressemøde tirsdag efterlyste ekstra hjælp fra både studerende og pensioneret personale i sundheds- og omsorgssektoren for at håndtere situationen, hvis coronavirus sætter kapaciteten under pres.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026