Fagredaktørerne guider: Her står de næste politiske slag efter to år med S-regeringen

Sent om aftenen for præcis to år siden trådte en glad Mette Frederiksen ud og fortalte, at hun havde fået opbakning til at danne en ren S-regering.
En del af opgaverne i forståelsespapiret mellem S og støttepartierne er løst, men mange står fortsat åbne her ved afslutningen af den politiske sæson. Og dertil er opstået andre politiske spørgsmål, der kalder på handling.
Så hvad er status på de enkelte politikområder, og hvad er det næste, politikerne forventes at kaste sig over efter sommerferien?
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
Rune Heiberg Hansen50 årI dag
Stabschef, Det Samfundsvidenskabelige Fakultet, Københavns Universitet
Simon Bojsen-Møller50 årI dag
Chef for EU-Kommissionens kontor i Nuuk, Grønland
Per B. Christensen70 årI dag
Formand, Danske Professionshøjskoler, VIA University College og HF og VUC København Syd, fhv. medlem af kommissionen for 2. generationsreformer
- Mens Løkke bejlede til de blå, lagde Pia Olsen Dyhr en plan
- Dragsted fik baglandet med sig, men vejen er fyldt med landminer
- Socialdemokratiet "mistede" kontakten med danskernes hverdag. I Horsens fandt partiet opskriften på at vinde den tilbage
- En t-shirt viste, at almen dannelse er en mangelvare. Her er ugens debat
- Dragsted brugte Messerschmidt som fugleskræmsel












































