Fem pelsjægere hejste Norges flag og kaldte landet for deres. Her er historien bag det første forsøg på at tage Grønland

Forestil dig dette: Gennem længere tid er presset vokset fra en venskabsnation, Danmark har stærke bånd til, som gør krav på Grønland.
År forinden har Danmark forsøgt at imødekomme presset ved at udvide det andet lands beføjelser til at operere i Grønland. Men indrømmelserne har ikke tilfredsstillet landets stærke nationale bevægelse.
De ser Grønland som en uundværlig slutsten i genrejsningen af deres nation til tidligere tiders storhed og naturligt herredømme i Arktis.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering
- Alt står stille i DR. Det er alarmerende for både brugerne og mediehuset
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan







































