Til august starter de første elever på den Forberedende Grunduddannelse, FGU over hele landet.
Derfor har de 27 FGU-institutioner fredag oprettet en fælles forening, FGU Danmark, til varetagelse af institutionernes fælles interesser.
I spidsen for foreningen har institutionerne valg borgmester i Ringsted Kommune Henrik Hvidesten (V) som den første formand.
Det skriver DEG i en mail til Altinget.
"Den nye forenings væsentligste opgave er at hjælpe de enkelte FGU-institutioner med at komme godt i gang. FGU-institutionerne skal løse en stor opgave, eftersom FGU skal samle de mange forberedende uddannelsestilbud i et nyt sammenhængende tilbud. Her er der brug for en stærk forening, som både kan være talerør og bindeled mellem de mange aktører,” siger borgmester i Ringsted Henrik Hvidesten.
Henrik Hvidesten er i forvejen formand for FGU Midt- og Østsjælland, men kan nu også kalde sig formand for den nyoprettede forening FGU Danmark.
Henrik Hvidesten har været borgmester i Ringsted Kommune siden 2014. Han har siddet i byrådet siden 2006.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu


































